Unit Price Decoder logo Unit Price Decoder

Unit Price Decoder

by DFGx

🆓 free

Version 1.0.1
📅 Updated 2011-10-27

4.9/5 ( 879+ reviews)
Android application Unit Price Decoder screenshort

Features Unit Price Decoder

Which is a better value: 24 12oz cans of soda for $6.99 or 6 24oz bottles for $3.33?With Unit Price Decoder, you can easily compare the unit price of two products to find the best value.
Just type in quantity, price, and hit calculate!
The decoder supports liquids (fluid ounce, liter, etc.), solids (ounce, pound, etc.), and generic comparison.The decoder has built-in measurements like 12oz, 16oz, and cups so you don't need to calculate ounces -- you can just enter "cans"!
Also, Unit Price Decoder will normalize between US and metric measurements, so you can enter pints on one side and compare it liters on the other side.

Secure & Private

Your data is protected with industry-leading security protocols.

24/7 Support

Our dedicated support team is always ready to help you.

Personalization

Customize the app to match your preferences and workflow.

Screenshots

See the Unit Price Decoder in Action

Unit Price Decoder Screen 1
Unit Price Decoder Screen 2
Unit Price Decoder Screen 3

Get the App Today

Download on Google Play

Available for Android 8.0 and above